Wyniki z matury i kartka z obliczenia zadania z matematyki.

Stres przedmaturalny – jak sobie z nim poradzić?

Budzisz się, patrzysz na kalendarz i dochodzi do Ciebie dopraszająca się Twojej uwagi myśl “został tydzień do matury!” Czujesz, że mija właśnie termin przydatności wszelkich mądrych porad dotyczących planowania regularnej i efektywnej nauki. Każda chwila jest na wagę złota. Stres przedmaturalny dobija się drzwiami i oknami, a Ty… potrzebujesz odetchnąć i nabrać dystansu. Nasz artykuł Ci w tym pomoże.

Nie ważne czy przez długie miesiące spędzałeś/aś upojne wieczory z książkami, czy starałeś/aś się wypełnić plan minimum. Stres związany z maturą może miesiącami nie dawać o sobie znać, aż nagle tydzień czy godzinę przed egzaminem pojawia się nieproszony. Aby nie zastał nas nieuzbrojonych, warto zadbać o stosowne wyposażenie.

W ostatnich dniach przed wydarzeniem budzącym tyle obaw i nadziei, co matura, potrzebujemy odpowiednio nastroić nasze ciało i umysł. Wspierając naturalne źródła siły i wszelkiego życiowego powodzenia, jakim są zdrowe ciało i psychika zmniejszamy szkodliwe napięcie. Niespotęgowany naszym przemęczeniem i otępieniem stres może w istocie odegrać pozytywną, mobilizującą rolę w naszym przygotowaniu do matury.

Co robić na tydzień przed maturą?

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o odpowiednie samopoczucie i zmniejszą odczuwany przed maturą stres.

Zadbaj o swoje zdrowie

Bardziej wyszukane porady na niewiele się zdadzą, jeśli nie zadbamy o kilka podstawowych kwestii zdrowotnych, które dają organizmowi energię do działania.

Regularne spożywanie odżywczych posiłków wspomagających pamięć i koncentrację, picie odpowiedniej ilości wody, aktywność fizyczna i sen tworzą grunt pod dobre samopoczucie i sprawność intelektualną. Wprowadzony do codziennego harmonogramu ruch dodaje witalności, buduje wytrwałość i poprawia nastrój. Najlepiej sprawdzi się aktywność fizyczna o umiarkowanym natężeniu, na przykład spacer, jogging czy joga. Porządne odżywienie i dotlenienie wspomagają również lepszy sen. Ten zestaw podstawowej troski o swoją formę zarówno fizyczną, psychiczną, jak i umysłową, zmniejsza naszą podatność na stres i jego podszepty.

Zorganizuj swój czas

Dobrze zorganizowany czas może znacznie zmniejszyć stres przedmaturalny.

W ostatnich dniach przed egzaminem staraj się odpowiednio planować swoje codzienne aktywności, abyś mógł efektywnie poświęcić czas na naukę, odpoczynek i sen. Unikaj przeciążania się, zachowaj odpowiedni balans i różnorodność podejmowanych aktywności. Stres przedmaturalny może popychać Cię do różnych nietypowych działań. Eksperymentowanie z poszukiwaniem nowych pasji, próbowanie sportów ekstremalnych czy nowej diety. Powiedz mu, że na to jeszcze przyjdzie pora. Teraz mamy inne priorytety.

Zrelaksuj się

Znajdź czas na odprężenie. Regularne robienie czegoś dla przyjemności może pomóc w redukcji stresu, poprawie nastroju i zwiększeniu poziomu energii i motywacji. 

Poświęcając wiele godzin na naukę i przygotowania do egzaminów, ważne jest, aby znaleźć czas również na odpoczynek i regenerację sił. Może być to jakakolwiek czynność, która sprawia radość i relaksuje – czytanie ulubionej książki, oglądanie filmu, spacer na świeżym powietrzu, a nawet czas spędzony z przyjaciółmi lub rodziną. Ważne jest, aby pozwolić sobie na odpoczynek i nie czuć się winnym z powodu przerwy w nauce. Daj sobie taki czas każdego dnia. Daj swojej głowie tę chwilę oddechu. Chwilę zatopienia się w czymś przynoszącym błogą radość i spokój.

Unikaj porównywania się do innych

Udanym przepisem na stres przedmaturalny jest porównywanie się do innych.

Znacznie lepiej będzie, jeśli w ostatnim tygodniu przed maturą pozwolisz sobie na samodzielną refleksję o własnych celach, potrzebach i osiągnięciach. Skup się na swoim własnym postępie, spójrz wstecz i zobacz, o jakim włożonym wysiłku świadczy to, gdzie jesteś i co umiesz, teraz. Zaakceptuj to, co na razie pozostaje poza Twoim rozumieniem. Stres, również przedmaturalny, karmi się wybujałymi oczekiwaniami. Podejdź do matury realistycznie, mając świadomość swoich mocnych stron i słabości. Wspieraj w tym innych.

Powtórz materiał i skup się na najważniejszych zagadnieniach

W ostatnich dniach przed maturą nie ma czasu na powtarzanie całego materiału od początku do końca.

Mając to na uwadze, stwórz listę tematów do powtórzenia i odhaczaj każdy mały kroczek. Powrót do takiej listy ułatwi Ci potem przywoływanie w myślach, tego, co przerobiłeś. Skup się przy tym na najważniejszych zagadnieniach, które najprawdopodobniej pojawią się na egzaminie. Dobrym narzędziem mogą okazać się mapy myśli, które pomagają uporządkować i utrwalić zebrane informacje. Powtórz te zagadnienia, w których czujesz się najmniej pewnie. Unikaj jednak zagłębiania się w szczegóły, żeby nie wpaść w czarną dziurę poszukiwań zrozumienia tematu, którego nie potrafiłeś zrozumieć przez ostatnie miesiące. W ostatnie dni przed egzaminem lepiej utwierdzać się w pewności swoich umiejętności i nie tworzyć sobie zbyt wielu okazji do ich podważania.

Przygotuj się psychicznie do egzaminu

Poza przygotowaniem merytorycznym warto zadbać o mentalną gotowość do egzaminu. Pomocne mogą okazać się techniki wizualizacji.

Usiądź w spokojnym miejscu, zamknij oczy i wyobraź sobie, że jesteś na egzaminie i że bije od Ciebie spokój. Niech ten obraz zakoduje się w Twojej pamięci. Poczuj całym sobą ten stan. Jakie to uczucie, kiedy radzisz sobie z pytaniami, czujesz pewność siebie, emanuje z Ciebie koncentracja i opanowanie. Warto również poznać i stosować techniki oddechowe lub relaksacyjne, które powodują, że poprzez uspokojenie ciała w trudnych momentach, uspokaja się również nasza psychika. Przed egzaminem lub w trakcie, doświadczając objawów stresu, ten obraz i głębokie oddechy posłużą nam za kotwicę, która pozwoli nam się uziemić i opanować lęk.

Unikaj stresujących sytuacji i ludzi

W ostatnich dniach przed maturą unikaj sytuacji i ludzi wywołujących w Tobie napięcie.

Staraj się utrzymywać pozytywne otoczenie wokół siebie i spędzać czas z osobami, które Cię wspierają. Zdajemy sobie sprawę, że zmęczenie samotną nauką bywa wyjątkowo demotywujące. Warto więc zaaranżować powtarzanie materiału z zaufanym kolegą czy koleżanką. Nowa forma przyswajania tych samych informacji będzie odświeżająca i pozwoli nam jeszcze lepiej je zakodować. Wsparcie emocjonalne i zrozumienie w tym wymagającym czasie doda nam otuchy i pewności siebie. Pamiętaj jednak, by rozważnie dobierać naukowych partnerów. Unikaj osób, które wprowadzają stresową, napiętą atmosferę lub mają skłonność do porównywania się do innych.

Co robić na dzień przed maturą?

Na dzień przed maturą warto wziąć sobie do serca przedstawione wyżej porady z wyjątkową troską o siebie i serdecznością.

W ostatnim dniu przed egzaminem nie sięgaj już po zupełnie nowe zagadnienia. Poczucie, że jest jeszcze tyle rzeczy, których nie zdążyłeś się nauczyć, sprawi, że będziesz bardziej zestresowany. Zamiast tego lepiej powtórz to, nad czym do tej pory pracowałeś. Przeczytaj na spokojnie treści i wzory zebrane w skondensowanej formie na powtórzeniowych notatkach. Daj sobie ten komfort czucia się pewnie z utrwaloną wiedzą.

Dzień przed egzaminem bywa tak emocjonujący, że zaśnięcie może okazać się zadaniem ponad nasze siły. Skupianie się na tym, że powinniśmy to zrobić, niestety wcale nie pomaga. Jak zatem skłonić nasze ciało do zaśnięcia?

Ostatniego dnia przed maturą jedz lekkie posiłki i unikaj picia dużej ilości kofeiny lub innych pobudzających substancji. Wieczorem nie siadaj już przed żadnym ekranem. Poświęć ten czas na przygotowanie ubrań i przyborów potrzebnych na egzamin. Wypij relaksujący rumianek lub melisę. Wypełnij sypialnię zapachem olejku lawendowego, który wspomaga zasypianie i głęboki sen. Zapisz krążące po głowie myśli. Wszystko, co się tam pojawia. Stwórz zdania afirmacji, które uspokoją Twój umysł. Przeczytaj je również rano, by dobrze się nastroić. Włącz nagrania wspomagające głęboki sen. Wstań odpowiednio wcześnie, by nie spieszyć się podczas porannych przygotowań. Zjedz pożywne śniadanie. Zrelaksuj się rano przed egzaminem. Zrób coś, co Cię uspokaja. Posłuchaj ulubionej muzyki lub przejdź się na krótki spacer. Pozwól światłu słonecznego przygotować Cię do tego ważnego dnia.

Jak się nie bać matury?

Pamiętajmy, że matura to tylko jeden ze sposobów na sprawdzenie naszej wiedzy i umiejętności z danej dziedziny. Przygotuj się najlepiej, jak potrafisz, nie zapominając o tym, że żaden test nie jest wyznacznikiem Twojej prawdziwej wartości i potencjału. Zatroszcz się o siebie, aby móc podejść do matury pewnie, z satysfakcjonującym poczuciem, że zrobiłeś/aś wszystko, co w Twojej mocy. Powodzenia na egzaminie!

Co jeszcze ma do powiedzenia Wujek Foster

Korepetycje indywidualne czy grupowe?

Korepetycje stanowią duże wsparcie w zdobywaniu wiedzy, zwłaszcza w przypadku języków i nauk ścisłych, jak matematyka. To nie tylko powtarzanie materiału, ale także jego zrozumienie i praktyka. Jeśli rozważasz, czy wybrać indywidualne,

GameLab czyli grupowe zajęcia projektowe z fizyki

Szkolna nauka fizyki się nie sprawdza? Nasze zajęcia projektowe z fizyki, czyli autorska metod nauczania absolwenta Oksfordu, czekają!

Jak wybrać temat Internal Assessment?

Pierwszy krok do napisania dobrego Internal Assessment. Co wziąć pod uwagę będąc na etapie wyboru tematu swojej pracy?