Dziewczyny uczące się razem do matury ze zbioru zadań Foster Book.

O czym trzeba pamiętać przed maturą z matematyki?

Zapytaliśmy naszych nauczycieli, na co należy zwrócić uwagę, chcąc uzyskać jak najwięcej punktów na maturze z matematyki. Oto co odpowiedzieli.

1. Dowiedz się, w jaki sposób punktuje się zadania

Przeczytaj w tym celu klucze odpowiedzi do zadań maturalnych. Gdy widzisz, że zadanie jest np. za 3 pkt, analizując polecenie, zastanów się, za co one są. Na maturze, nawet gdy jakieś zadanie Cię przerośnie, nie będziesz musiał całkowicie spisać go na straty. Często już za odpowiednie określenie dziedziny równania czy za wypisanie zbioru omegi możesz zdobyć cenny punkt.

2. Zaprzyjaźnij się z tablicami maturalnymi

Zastanawiając się, o czym jeszcze trzeba pamiętać przed maturą z matematyki nie zapomnij o wzorach i tablicach maturalnych. Pamiętaj, aby regularnie korzystać z tablic i zapoznać się z ich zawartością, aby skutecznie wykorzystać je podczas egzaminu. Nauka korzystania z tablic maturalnych pozwoli Ci szybko i precyzyjnie odnaleźć potrzebne informacje i zwiększy Twoje szanse na zdobycie jak największej liczby punktów. Dlatego, jeśli jeszcze nie poruszasz się po nich zbyt sprawnie, warto poświęcić dodatkową chwilę na utrwalenie ich treści. Oprócz zawartych tam wzorów warto stworzyć sobie zestawienie i powtórzyć wzory, których nie ma w tablicach. lecz w praktyce często się przydają.

3. Poznaj tricki ułatwiające rozwiązywanie zadań

Czas na maturze jest ograniczony, warto więc znać i poszukiwać sprytnych sposobów usprawniających obliczenia. Może być to na przykład wyłapanie wzoru skróconego mnożenia w równaniu lub wyliczenie prawdopodobieństwa zdarzenia przez wyliczenie prawdopodobieństwa zdarzenia przeciwnego. O czym jeszcze warto pamiętać przed maturą z matematyki? Efektywne szacowanie wyników lub eliminacja odpowiedzi, które nie pasują do zadania, to as w rękawie, z którego warto skorzystać podczas egzaminu.

4. Pamiętaj, że na maturze z matematyki można używać słów

Dla niektórych może być to prawdziwe zaskoczenie. Pamiętaj, że na maturze z matematyki można używać słów w celu wyjaśnienia swojego toku rozumowania i przedstawienia uzasadnień. Pisz wszystko tak, jakbyś chciał komuś wytłumaczyć krok po kroku rozwiązanie danego zadania. Zdobędziesz więcej punktów, jeśli umiejętnie wykorzystasz odpowiednie terminy i definicje w swoich odpowiedziach.

4. Zacznij od zadań, które wydaje Ci się, że wiesz jak rozwiązać

Matura jest jak gra strategiczna. Warto uniknąć sytuacji, gdy poświęcimy dużo czasu na zadanie, którego nie zdołamy rozwiązać, wymęczymy się i zdemotywujemy. Zacznijmy lepiej od zadań, które wiemy jak rozwiązać. W ten sposób pewnie zdobędziemy cenne punkty i zmotywowani sukcesem z większą śmiałością i entuzjazmem podejdziemy do tych, które są dla nas bardziej wymagające.

5. Najpierw przeczytaj całe polecenie do końca

Często w poleceniach zawarte są istotne wskazówki, ograniczenia czy dodatkowe informacje, które mogą znacząco ułatwić nam rozwiązanie zadania. Przeskakiwanie przez kolejne kroki bez pełnego zrozumienia treści zadania może prowadzić do błędnych odpowiedzi. Dlatego ważne jest spojrzenie na polecenie w całości, aby móc odpowiednio zaplanować i skutecznie rozwiązać problem. W tym celu warto po przeczytaniu polecenia wypisać sobie wszystkie warunki zadania, aby pamiętać o nich, gdy zanurzymy się w rozwiązywanie.

6. Nie dopowiadaj sobie niczego w zadaniach

Podczas rozwiązywania zadań matematycznych na maturze ważne jest, by nie dopowiadać sobie informacji, które nie zostały jasno przedstawione w treści zadania. Przykładowo, jeśli w zadaniu opisany jest czworokąt, to narysujmy taki, który nie jest żadnym jego specyficznym rodzajem np. równoległobokiem. Ludzki mózg lubi korzystać z uproszczeń i myśląc o czworokącie, większość osób widzi kwadrat. Dlatego pamiętajmy, żeby przy rozwiązywaniu zadań bazować na konkretach i dokładnie analizować podane w treści informacje.

7. Wypisz wszystkie wzory, dotyczące danego tematu

Często otrzymuje się punkty za użycie określonego wzoru. W ten sposób, jeśli nawet nie umiesz dalej rozwiązać zadania, masz szansę zdobyć punkt za podstawienie danych do odpowiedniego wzoru. Przykładem takiego pierwszego kroku, za który można zdobyć punkt, jest napisanie wzoru funkcji kwadratowej w postaci ogólnej, gdy mamy dane dwa punkty funkcji. W zadaniach geometrycznych często już nawet dostrzeżenie jednej z podstawowych zależności między kątami gwarantuje zdobycie punktu.

8. Zapisuj każdą linijkę obliczeń

Poprawne i czytelne zapisy krok po kroku nie tylko ułatwiają nam samodzielne sprawdzenie poprawności rozwiązania, ale także umożliwiają egzaminatorowi ocenę naszego logicznego myślenia. Warto na co dzień trenować swoją pamięć rozwiązując zadania czy ich fragmenty w głowie, nie jednak na maturze. Precyzyjne zapisywanie kolejnych operacji i przejść pomiędzy nimi daje nam również pewność, że nie pominęliśmy żadnego kroku oraz ułatwia wprowadzanie ewentualnych poprawek w rozwiązaniu.

9. Odpowiednio dobierz wielkość rysunku

Rysunki na maturze z matematyki są często niezbędne do zrozumienia treści zadania oraz do udzielenia poprawnej odpowiedzi. Ważne jest, aby rysunek był czytelny nawet po wprowadzeniu dodatkowych linii czy oznaczeniu kątów, co umożliwi nam analizę i zastosowanie właściwych metod rozwiązania. Przez większy rozmiar rysunku łatwiej poprawnie odwzorować relacje geometryczne, co może prowadzić do zdobycia większej liczby punktów na egzaminie.

10. Sprawdź poprawność obliczeń i sensowność wyniku

Po zakończeniu obliczeń należy skrupulatnie sprawdzić każdą kolejną linijkę, by upewnić się, że nie popełniliśmy żadnych błędów. Ponadto, warto zastanowić się nad wynikiem i zadać sobie pytanie, czy jest on zgodny z kontekstem zadania. Jeśli uzyskany wynik jest sprzeczny z warunkami zadania, należy przeanalizować poprzednie kroki w celu znalezienia błędu w obliczeniach lub rozumowaniu. Przykładem może być sprawdzenie, czy otrzymana liczba nie jest ujemna, jeśli wartość nie może być ujemna w danym kontekście.

11. Zawsze przed podaniem odpowiedzi jeszcze raz przeczytaj polecenie

Często bywa, że pytani o dwie rzeczy, o jednej zapominamy. Przed podaniem odpowiedzi upewnijmy się zatem, jakie dokładnie było pytanie. Często w treści zadania zawarte są istotne szczegóły lub pytania dodatkowe, na które musimy udzielić odpowiedzi. Przeoczenie tych informacji może prowadzić do błędnego wyniku i utraty punktów. Dlatego ważne jest, zwłaszcza przy dłuższych i bardziej złożonych zadaniach, aby być uważnym i upewnić się przed udzieleniem odpowiedzi, że uwzględniliśmy każdy element polecenia.

Teraz już wiesz, o czym warto pamiętać przed maturą z matematyki!

Mamy nadzieję, że nasze porady dodadzą Wam pewności siebie przed egzaminem i pomogą w osiągnięciu wymarzonego wyniku!

Co jeszcze ma do powiedzenia Wujek Foster

Korepetycje indywidualne czy grupowe?

Korepetycje stanowią duże wsparcie w zdobywaniu wiedzy, zwłaszcza w przypadku języków i nauk ścisłych, jak matematyka. To nie tylko powtarzanie materiału, ale także jego zrozumienie i praktyka. Jeśli rozważasz, czy wybrać indywidualne,

GameLab czyli grupowe zajęcia projektowe z fizyki

Szkolna nauka fizyki się nie sprawdza? Nasze zajęcia projektowe z fizyki, czyli autorska metod nauczania absolwenta Oksfordu, czekają!

Jak wybrać temat Internal Assessment?

Pierwszy krok do napisania dobrego Internal Assessment. Co wziąć pod uwagę będąc na etapie wyboru tematu swojej pracy?