Nauczyciel pomagający i tłumaczący fizykę IB

Jak wybrać odpowiedniego korepetytora?

Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do nauki i rozwoju. Jeśli stwierdziliście, że Wasza pociecha potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci korepetycji, ten artykuł pomoże Wam podjąć świadomy decyzję. Przedstawiamy kilka kwestii, które pomogą Wam wybrać korepetytora.

Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, chcąc wybrać odpowiedniego korepetytora?

1. Jaka jest cena dobrej jakości korepetycji?

Zadając sobie pytanie “Jak wybrać korepetycje?” czy “Jak wybrać korepetytora?” wielu rodziców kieruje się pewnymi widełkami cenowymi, na które może sobie pozwolić. W przypadku korepetycji jest z czego wybierać. Od zajęć u “syna znajomego rodziny”, który często z grzeczności zadowoli się minimalną stawką, przez korepetycje online z nauczycielem znalezionym na jednym z popularnych portali z ogłoszeniami, po zajęcia u nauczycieli o wysokim prestiżu i skutecznym marketingu.

W świecie usług rzadko zdarza się, że niska cena równa się dobrej okazji. W przypadku korepetycji, niska cena może zwyczajnie oznaczać niską jakość nauczania. Dlaczego jednak korepetycje potrafią być tak drogie? Stale poszerzający swoje kompetencje, szanujący swój czas nauczyciel inwestuje w swój warsztat i materiały, co przekłada się na wyższą stawkę. Z reguły, dobrzy w swoim fachu korepetytorzy stają się rozchwytywani dzięki poleceniom. W związku z tym dostępne u nauczyciela terminy szybko się zapełniają. Przy wysokim zainteresowaniu nauczyciele mogą pozwolić sobie na podniesienie cen.

Wyższa stawka pozwala korepetytorowi na mniejszą ilością godzin pracy, dzięki czemu może on w pełni angażować się w prowadzenie zajęć dopasowanych do potrzeb uczniów oraz dalej inwestować w swój rozwój i warsztat pracy.

Zastanawiając się nad tym “jak wybrać odpowiedniego korepetytora?”, warto więc traktować cenę nie jako barierę, lecz jako inwestycję w przyszłość naszego dziecka. Ważne jest, aby najpierw krytycznie wyważyć jaki wpływ na daną stawkę ma reputacja nauczyciela, a jaki realne efekty współpracy z nim poparte opiniami o jego usługach. Satysfakcjonujące korepetycje to korepetycje na miarę własnych możliwości finansowych, zgodne z potrzebami i preferencjami dziecka.

2. Kiedy rozpocząć poszukiwania korepetytora?

Optymalnie, poszukiwania odpowiednich korepetycji najlepiej rozpocząć z wyprzedzeniem, zanim problem w nauce stanie się poważniejszy, a zaległości zaczną narastać.

W środku roku szkolnego wielu doświadczonych korepetytorów ma już pełne grafiki. Dlatego, jeśli Twoje dziecko w poprzednim roku skarżyło się na trudności w szkole, nie warto zwlekać – najlepszy moment na poszukiwania odpowiedniego nauczyciela to koniec lub początek roku szkolnego.

Rozpoczynając naukę we wrześniu, uczniowie mają czas na dostosowanie się do nowego materiału i rytmu nauki. Z kolei wakacje są idealnym czasem na nadrobienie zaległości z poprzednich lat.

Jednak, jeśli pod koniec semestru czy tuż przed egzaminami dziecko zasygnalizuje Ci, że ma trudności w zrozumieniu pewnych zagadnień, nigdy nie jest za późno, by poszukać wsparcia. W takim przypadku warto skupić się na intensywnych korepetycjach, które najpierw pomogą uczniowi w nadrobieniu najbardziej palących zaległości. Potem, jeśli uznacie takie wsparcie za skuteczne, będziecie mogli na spokojnie kontynuować wspólną naukę na bieżąco.

3. Korepetycje stacjonarnie czy nauka online?

Forma odbywania korepetycji to kolejny aspekt warty rozważenia. Nie każdy nauczyciel oferuje obie opcje, warto więc zawczasu określić swoje preferencje i wybrać korepetytora, z którym można mieć zajęcia w pożądanej formie.

E-learning, czyli korepetycje w formie online

Stały się one coraz powszechniejsze, zwłaszcza w ostatnich latach, oferując uczniom elastyczność i wygodę nauki z domu – wystarczy stabilne połączenie z internetem. Taka forma nauczania pozwala na dostęp do szerokiej gamy korepetytorów z różnych zakątków kraju, a nawet świata. Dzięki temu uczniowie mogą wybierać spośród prawdziwych specjalistów w danej dziedzinie.

Niektórzy uczniowie i nauczyciele wyjątkowo cenią sobie zajęcia online za różnorodność stosowanych narzędzi na przykład wizualizacji wykresów czy możliwość odbycia zajęć z dowolnego miejsca dopasowanego do aktualnej dyspozycji.

Czy korepetycje stacjonarne to relikt przeszłości?

Nadal jednak korepetycje stacjonarne i bezpośredni kontakt z korepetytorem, są dla niektórych uczniów zwyczajnie nie do zastąpienia. Bezpośrednia interakcja może sprzyjać lepszemu zrozumieniu materiału, koncentracji i zaangażowaniu, a także budować silniejszą relację między uczniem a nauczycielem. Warto więc zastanowić się, jakie mamy priorytety i wybrać korepetytora, który ma podobne preferencje i odpowiednią dla nas ofertę.

A może coś pomiędzy?

Chociaż na rynku aktualnie dominują duże agregaty pośredniczące w oferowaniu usług tysięcy nauczycieli, my stawiamy przede wszystkim na jakość.

Dla wielu uczniów i nauczycieli lekcje stacjonarne w odpowiednio do tego przygotowanym biurze to niezwykły komfort wspólnej pracy. Nauka w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu wspomaga skupienie i motywację.

Zdajemy sobie jednak sprawę z wygody i innowacji, jakie przynosi wirtualny świat dlatego mamy w naszej ofercie także zajęcia online. Wierzymy, że obie formy nauczania mogą się skutecznie uzupełniać i spełniać potrzeby edukacyjne uczniów. 

Coraz częściej naukę pod okiem nauczyciela zastępuje nauka na platformach edukacyjnych czy przy pomocy materiałów i kursów online. Może być to wspaniałe rozwiązanie dla osób, które lubią uczyć się samemu, w dowolnych godzinach, szukają uzupełnienia zajęć z nauczycielem lub też nie mogą pozwolić sobie finansowo na regularne korepetycje. Już niedługo i my wystartujemy z naszą długo wyczekiwaną platformą.

4. Wykształcenie, kompetencje, a może lata doświadczenia?

Nie daj się zwieść liczbom! Wyobraźmy sobie, że jeden korepetytor to student, który udziela korepetycji młodszemu koledze z liceum, a drugi to zawodowiec prowadzący korepetycje w wymiarze 20 godzin tygodniowo. Obaj prowadzą korepetycje od 4 lat, nie daje nam to jednak wiarygodnej informacji o faktycznym stażu w roli korepetytora, ani o skuteczności ich praktyk.

Szukając odpowiedzi na pytanie “jak wybrać odpowiedniego korepetytora?” istotniejsze od samej liczby lat doświadczenia nauczyciela są opinie innych uczniów, rekomendacje i konkretne osiągnięcia w pracy z uczniami. To one realnie świadczą o kompetencjach oraz skuteczności stosowanych przez danego nauczyciela metod.

Dlatego też pisząc na stronie o naszych korepetytorach, postanowiliśmy nie publikować informacji o ich doświadczeniu w latach. Daliśmy naszym nauczycielom wolną rękę w wyborze tego, co uznają za istotne do zakomunikowania o swojej metodyce, kompetencjach i podejściu do nauczania.

Doświadczony pedagog, nauczyciel-pasjonat, czy może zaradny student?

Jak wybrać korepetytora odpowiedniego dla mnie? Dla jednych uczniów lepiej sprawdzi się nauczyciel, który jeszcze chwilę temu sam był uczniem i naturalnie potrafi wczuć się w potrzeby osoby uczącej się. Inni uczniowie lepiej odnajdą się na zajęciach z doświadczonym nauczycielem, który wypracował swoją oryginalną metodykę uczenia danego przedmiotu. Warto patrzeć na kompetencje nauczycieli szeroko i wsłuchać się w preferencje ucznia. Często dopiero po spotkaniu z konkretnym nauczycielem można wyczuć, czy jego metody nam odpowiadają.

Podejście do nauczania

Kluczem do wyboru odpowiedniego prowadzącego może okazać się zbieżne podejście do nauczania. Różnica między korepetytorem, który skupia się na szkolnym programie, a korepetytorem, który jest otwarty na inne cele nauki bywa naprawdę znacząca.

Nauczyciele, którzy równocześnie pracują w szkołach, często kierują się szkolnym programem nauczania, przywiązując wagę do spełnienia konkretnych wymagań edukacyjnych. Taki sposób pracy może być bardzo efektywny dla zadaniowych uczniów, których głównym celem jest uzyskanie wysokich wyników w nauce.

Jeśli lubisz zagłębiać się w różne tematy i zależy Ci na tym, żeby odkryć piękno danej nauki i poznać ją nieco szerzej szukaj korepetytorów o mniej “szkolnym” podejściu. Często korepetytorzy, którzy zawodowo zajmują się korepetycjami, są bardziej niestandardowi w swoim podejściu. Chętni są do pójścia pod prąd i stosowania oryginalnych metod nauczania.

Ostateczny wybór zależy od tego, czego szukasz – czy chodzi o wsparcie w zakresie szkolnego programu, czy też o bardziej spersonalizowane podejście do edukacji.

Tak też dla niektórych uczniów innowacyjne podejście do nauczania może okazać się wspaniałym odkryciem i przynosić większe korzyści niż tradycyjne metody oparte na wieloletniej praktyce szkolnej.

5. Znajdź korepetytora, z którym poczujesz się komfortowo!

Dobór odpowiedniego korepetytora nie opiera się jedynie na kompetencjach merytorycznych. Równie istotna jest chemia między nauczycielem a uczniem. Komfort psychiczny ucznia w kontakcie z korepetytorem jest kluczowy dla sukcesu edukacyjnego. Kiedy uczniowie czują się komfortowo, otwierają się na proces nauki i stają się bardziej proaktywni. Poczucie akceptacji, empatii i zrozumienia zwiększa chęć do nauki i pozwala na efektywną pracę.

Poczucie bezpieczeństwa odgrywa kluczową rolę w procesie nauczania, zwłaszcza w przypadku młodszych uczniów. Harmonijna relacja buduje atmosferę zaufania i sprzyja skutecznemu przyswajaniu wiedzy.

Już po pierwszych zajęciach warto przeanalizować reakcje i uczucia dziecka. Jeśli poczuje ono swobodę, komfort i chęć do dalszej pracy z danym korepetytorem, to duże prawdopodobieństwo, że proces edukacji będzie przebiegał pomyślnie. W przeciwnym razie warto rozważyć poszukiwanie innego specjalisty, z którym Twoje dziecko będzie czuło się swobodniej.

Jeśli uczniowi łatwo będzie nawiązać kontakt z nauczycielem, to proces zdobywania wiedzy stanie się dla niego sprawniejszy i przyjemniejszy. Wybierając odpowiednią osobę, inwestujesz nie tylko w edukację, ale także w dobre samopoczucie i rozwój emocjonalny swojego dziecka.

Gdzie szukać ofert korepetytorów?

Wiele osób szukających korepetycji w pierwszej kolejności pyta znajomych o rekomendacje – nierzadko osoba sprawdzona i polecona przez kogoś bliskiego okazuje się dobrym wyborem i dla nas. Jest to spora oszczędność czasu, ale jeśli ten stary jak świat sposób zawodzi, to warto sięgnąć po inne środki.

Współczesny świat oferuje mnóstwo narzędzi, które pomagają w znalezieniu odpowiedniego korepetytora. Najpopularniejszym miejscem są internetowe platformy edukacyjne, które gromadzą profile nauczycieli opatrzone opiniami i ocenami innych uczniów. Równie skuteczne może okazać się poszukiwanie ofert i rekomendacji na portalach społecznościowych w specjalnie do tego celu stworzonych grupach. Jeśli zależy Ci na profesjonalizmie i kompleksowym wsparciu, warto rozważyć szkoły korepetycji, które oferują sprawdzone programy i doświadczonych nauczycieli.

Wybór odpowiedniego korepetytora nie zawsze jest prosty

W świecie edukacji nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które będzie odpowiednie dla każdego ucznia. Proces wyboru idealnego korepetytora to niejednokrotnie droga pełna prób i błędów. Może się zdarzyć, że pierwsza decyzja nie będzie tą satysfakcjonującą.

Dlatego też w Foster High wprowadziliśmy rolę Opiekuna Klienta, z którym zarówno rodzic, jak i uczeń mogą wspólnie zastanowić nad odpowiednim wyborem czy zmianą korepetytora oraz dostosowaniem zajęć do indywidualnych potrzeb.

Każda nieudana próba przynosi jednak cenne doświadczenia i uczy nas, czego tak naprawdę oczekujemy. Dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu na poszukiwania, a także być otwartym na zmiany. Dzięki temu kolejne wybory staną się bardziej przemyślane i trafione.

Ostatecznym celem jest znalezienie takiego nauczyciela, który zapewni komfort, bezpieczeństwo oraz efektywną naukę, sprzyjającą długotrwałemu rozwojowi Twojego dziecka.

Co jeszcze ma do powiedzenia Wujek Foster

Korepetycje indywidualne czy grupowe?

Korepetycje stanowią duże wsparcie w zdobywaniu wiedzy, zwłaszcza w przypadku języków i nauk ścisłych, jak matematyka. To nie tylko powtarzanie materiału, ale także jego zrozumienie i praktyka. Jeśli rozważasz, czy wybrać indywidualne,

GameLab czyli grupowe zajęcia projektowe z fizyki

Szkolna nauka fizyki się nie sprawdza? Nasze zajęcia projektowe z fizyki, czyli autorska metod nauczania absolwenta Oksfordu, czekają!

Jak wybrać temat Internal Assessment?

Pierwszy krok do napisania dobrego Internal Assessment. Co wziąć pod uwagę będąc na etapie wyboru tematu swojej pracy?