Pokolenie Z podczas korepetycji w szkole Foster High

Pokolenie Z – jesteście super!

Zetki to osoby urodzone między 1997 a 2012 rokiem, które dorastały w erze cyfrowej i technologicznej rewolucji. Wiele stereotypów i mitów opisuje pokolenie Z, ale jak wiele z nich jest prawdziwych? W tym artykule przyjrzymy się niektórym z nich i podzielimy się naszymi spostrzeżeniami. W końcu spędzamy z Wami mnóstwo czasu. Zacznijmy jednak od początku.

Ach, ta dzisiejsza młodzież!

Świat nie widział jeszcze młodych ludzi, na których nie narzekałyby starsze pokolenia. Nawet najsłynniejsi filozofowie starożytnej Grecji w młodych widzieli upadek obyczajów i zagrożenie dla przyszłości ludzkości.

Po Arystotelesie zostały nam słowa „Kiedy widzę młodzież to, wątpię w przyszłość cywilizacji”. Nie mniej dosadnie młodych opisywał Sokrates „kochają luksus, denerwują nauczycieli i cały czas się obijają”. 

Z pokolenia na pokolenie

Zatem nie dziwi chyba nikogo, że aktualnie to generacja Z uznawana jest za złowieszczy znak upadku cywilizacji. Jako łącznicy między Wami – pokoleniem Z a pokoleniem Waszych rodziców, chcemy zainicjować międzygeneracyjną dyskusję. Mamy nadzieję, że pozwoli ona nam wszystkim spojrzeć na siebie nawzajem z większym zrozumieniem i docenić nasze różnice.

Czym charakteryzuje się pokolenie Z?

Zarówno osoby wypełniające dziś szkoły średnie czy uniwersytety, jak i te stawiające pierwsze kroki w miejscach pracy, określane są pokoleniem jutra. Stereotypowy zoomer to młody człowiek przyklejony do ekranu, uzależniony od technologii i social mediów, leniwy, niestabilny emocjonalnie i roszczeniowy.

Zarówno nasze obserwacje, jak i badania społeczne, wskazują jednak na to, że pokolenie Z ma światu wiele do zaoferowania. Współczesna młodzież jest czymś więcej niż tym karykaturalnym obrazkiem, który mówi więcej o samym okresie dorastania i kondycji nowoczesnego społeczeństwa, niż o tym konkretnym pokoleniu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej specyficznym obszarom kompetencji i zainteresowań, które charakteryzują generację Z. Czego możemy się od Was nauczyć?

Generacja Z: jakie zmiany przynosi rozwój technologii i cyfryzacji

Przedstawiciele generacji Z posiadają wysoki poziom umiejętności związanych z wykorzystaniem nowych technologii i bezproblemowo korzystają z nowych narzędzi. Technologia jest dla wielu dorosłych osób czymś nowym i trudnym do zrozumienia. Dzisiejsza młodzież określana cyfrowym pokoleniem, wychowała się z nią i potrafi korzystać z niej do osiągnięcia swoich celów. Widzimy, jak podczas zajęć szybko odkrywacie nowe funkcjonalności przedstawianych przez nas programów i jak sprawnie odnajdujecie się na zajęciach w formie online. Chcielibyśmy, żebyście mogli jeszcze lepiej korzystać z potencjału nowych technologii, również w edukacji.

Pokolenie Z: wyzwania i szanse technologiczne dla przyszłości społeczeństwa

Pokolenie Z przewodzi wielu wyzwaniom i trendom w mediach społecznościowych, rzucając krytyczne światło na problemy społeczne. Młodzi ludzie są świadomi, że technologia może być niezwykle pomocna w podejmowaniu działań na rzecz dobra wspólnego. Wykorzystują ją do organizowania akcji społecznych, zbierania podpisów pod petycjami i sprawnego rozprzestrzeniania ważnych informacji.

To często od Was na bieżąco dowiadujemy się o różnych trendach czy problemach społecznych. Gdyby nie Wy takie informacje dotarłyby do nas ze znacznym opóźnieniem. Podziwiamy, jak sprawnie poruszacie się w cyfrowym świecie.

Generacja Z: postawy wobec kryzysów społecznych i politycznych

Pokolenie Z jest bardzo zaangażowane w kwestie społeczne i polityczne. Ostatnie lata pokazują, że młodzi ludzie z tego pokolenia nie boją się angażować w walkę o swoje prawa i przyszłość. Widoczne było to na przykład podczas akcji klimatycznych, kiedy tysiące młodych ludzi na całym świecie protestowało przeciwko bierności światowych rządów wobec zmian klimatu. Nie inaczej było w obliczu kryzysów politycznych, które zapoczątkowały protesty BLM czy protesty aborcyjne w Polsce. Warto zauważyć, że w ostatnich wyborach prezydenckich w Polsce najmłodsza grupa wiekowa wykazała się znacznie większą frekwencją, niż jej odpowiednicy w poprzednich wyborach.

Młode Zetki korzystają ze sposobów na zrzeszanie, których nie miały poprzednie pokolenia. Media społecznościowe sprawiają, że bez wyjścia z domu mogą organizować się w masowe ruchy społeczne i wyrażać swoje opinie. Właśnie dlatego, pokolenie Z może odegrać kluczową rolę w zmianie społecznej i politycznej. Mamy nadzieję wspierać Was w tej proaktywności również w sferze edukacji. Wierzymy, że może ona być kluczem do rozwiązywania światowych kryzysów.

Pokolenie Z: w obliczu wyzwań życiowych i zdrowia psychicznego

Przedstawiciele pokolenia Z propagują świadomość w zakresie zdrowia psychicznego. W obliczu konieczności zdalnego kształcenia, wiele osób z tego pokolenia doświadczyło izolacji. Brak kontaktów społecznych odbił się na ich zdrowiu powodując depresję czy zaburzenia lękowe. Ponadto, presja w szkole, wymagania zawodowe, a także media społecznościowe oddziałują negatywnie na samopoczucie i samoocenę. Pomimo tych licznych trudności, widzimy pozytywną tendencję. Pokolenie Z jest otwarte na rozmowy o zdrowiu psychicznym i podejmuje działania na rzecz jego poprawy, inspirując do tego innych. Młodzi ludzie wprowadzają też zmiany na rynku pracy. Większość przedstawicieli tego pokolenia chce mieć coś z życia, poza życiem zawodowym. Młode osoby trzymają się swojego czasu pracy. Jako pokolenie cyfrowe cenią sobie pracę zdalną, która pozwala im na zaoszczędzenie czasu na inne zajęcia.

Generacja Z: jak młodzi ludzie odnajdują się w świecie informacji

Pokolenie Z weryfikuje twierdzenia zawarte w reklamach, stara się być świadomym i szukającym autentyczności konsumentem. Dzięki powszechności internetu i możliwości natychmiastowej komunikacji mamy stały dostęp do informacji z całego świata. Sprawia to, że nasza wiedza jest bardziej różnorodna niż kiedykolwiek wcześniej. Ponadto, korzystanie z mediów społecznościowych pozwala na łatwe dzielenie się wiedzą i wymianę pomysłów. W tak opływającym w wiadomości świecie ludziom nieprzyzwyczajonym do takiego ogromu informacji ciężko jest się odnaleźć. Na szczęście pokolenie Z umie się w tym świecie sprawnie poruszać i według potrzeb wykorzystywać te niezliczone zasoby.

Pokolenie Z: jak otwartość na różnorodność burzy uprzedzenia

Generacja Z jest bardziej otwarta na różnorodność i równość, co przyczynia się do tworzenia bardziej zrównoważonego i zintegrowanego społeczeństwa. Jej przedstawiciele uważają, że różnice kulturowe, etniczne, płciowe i seksualne są czymś, co należy szanować i celebrować. W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń, które często uważały te różnice za powód do podziałów i konfliktów. Młodzi ludzie w dzisiejszych czasach mają wiele sposobów na poznanie i zrozumienie kultur, religii, oraz stylów życia różnych ludzi, dzięki czemu potrafią lepiej rozumieć i doceniać różnorodność. Warto brać z nich przykład.

Generacja Z: nowe spojrzenie na edukację

Pokolenie Z to grupa młodych ludzi, którzy mają nowe podejścia i oczekiwania wobec edukacji. Zetki oczekują bardziej interaktywnych i angażujących metod nauczania, które pozwalają na zdobycie praktycznych umiejętności i rozwój kreatywności. Jesteście dla nas niemałym wyzwaniem edukacyjnym. Stale zastanawiamy się jak prowadzić zajęcia w sposób ciekawy i angażujący. Chcemy by były dla Was co najmniej tak interesujące, jak oglądanie nowego filmiku na YouTubie.

Jakie naprawdę jest pokolenie Z?

W naszych oczach jesteście zaskakująco różnorodni, kreatywni, przedsiębiorczy i świadomi. Szybko zmieniający się świat stawia dziś przed młodymi pokoleniami wiele wyzwań. Wierzymy, że razem damy radę stawić im czoła.

Chcielibyśmy jednak skonfrontować nasze przemyślenia z Waszą perspektywą, drogie Zetki. Zachęcamy do odwiedzenia naszych social mediów i podzielenia się swoją opinią.

W kolejnym artykule z tej serii przyjrzymy się różnicom między pokoleniem Z – pokoleniem naszych uczniów oraz pokoleniem X – pokoleniem rodziców naszych uczniów, by odkryć czy porozumienie międzypokoleniowe jest możliwe.

Co jeszcze ma do powiedzenia Wujek Foster

Korepetycje indywidualne czy grupowe?

Korepetycje stanowią duże wsparcie w zdobywaniu wiedzy, zwłaszcza w przypadku języków i nauk ścisłych, jak matematyka. To nie tylko powtarzanie materiału, ale także jego zrozumienie i praktyka. Jeśli rozważasz, czy wybrać indywidualne,

GameLab czyli grupowe zajęcia projektowe z fizyki

Szkolna nauka fizyki się nie sprawdza? Nasze zajęcia projektowe z fizyki, czyli autorska metod nauczania absolwenta Oksfordu, czekają!

Jak wybrać temat Internal Assessment?

Pierwszy krok do napisania dobrego Internal Assessment. Co wziąć pod uwagę będąc na etapie wyboru tematu swojej pracy?