Rozmowa między uczniami, a nauczycielem przedstawiona symbolicznie w formie dwóch dymków.

Dylematy uczniów czyli jak rozmawiać z nauczycielem?

Ostatnie miesiące roku szkolnego to czas nie tylko wytężonej nauki i egzaminów, ale również częstszych interakcji z nauczycielami. Dyskusje, negocjacje, a czasem nawet błaganie o litość – szkolny repertuar związany z wystawianiem ocen jest naprawdę bogaty. Nie popadaj jednak w desperację. Nasz treściwy poradnik pomoże Ci skutecznie prowadzić rozmowy z nauczycielem, bez względu na okoliczności.

5 kroków do udanej rozmowy z nauczycielem

1. Przygotuj się do rozmowy

Przede wszystkim zastanów się, co chcesz osiągnąć dzięki rozmowie z nauczycielem. Potrzebujesz wyjaśnić jakieś niejasności, a może zależy Ci na lepszej ocenie? Przeczytaj swoją pracę, sprawdź swoje notatki, zapoznaj się z kryteriami oceniania, które stosuje nauczyciel. Dzięki temu będziesz w stanie pokazać, dlaczego uważasz, że Twoja ocena powinna być lepsza. Warto w spokojnej chwili spisać na kartce cel, argumenty na poparcie swojego stanowiska oraz pytania, aby niczego nie pominąć w trakcie rozmowy. Równie ważne jest nastawienie psychiczne. Nie podchodź do nauczyciela z konfrontacyjną postawą, ale kulturalnie i ze spokojem. To podstawa udanej komunikacji.

2. Wyraź swoje myśli w jasny sposób

Podczas rozmowy z nauczycielem, ważne jest, aby wyrażać swoje myśli w przejrzysty sposób. Staraj się nie używać kolokwializmów i nie unosić się w emocjach. Niezrównoważone zachowanie sprawi, że Twoja sprawa może nie zostać potraktowana na poważnie. Skup się na podaniu konkretnych argumentów przemawiających za tym, że zasługujesz na lepszą ocenę lub szansę poprawienia jej. Za wszelką cenę unikaj krytykowania nauczyciela i nie oskarżaj go o nieprawidłowości w ocenie.

3. Bądź szczerze zainteresowany opinią rozmówcy

Podczas rozmowy, ważne jest, abyś był szczerze zainteresowany opinią nauczyciela. Nie staraj się przekonać go za wszelką cenę, że masz rację, ale słuchaj uważnie, co ma do powiedzenia. Czasem ciężko jest zaakceptować, że choć włożyłeś w coś tyle wysiłku, nauczyciel ma inne spojrzenie na Twoją pracę. Bądź otwarty na sugestie i propozycje nauczyciela, a jeśli masz wątpliwości lub nie zgadzasz się z czymś, wyraź swoje zdanie w sposób konstruktywny i kulturalny. Nauczyciel może mieć swoje powody do przyznania konkretnej oceny lub podjęcia danej decyzji, których na pierwszy rzut oka nie dostrzegasz. Uszanuj zarówno nauczyciela, jak i siebie. Trzeba wiedzieć, kiedy odpuścić. Pamiętaj, że ostatecznie to nie oceny w życiu są najważniejsze, tylko to, ile wyciągniesz z tego doświadczenia. Może, na początku niewygodna, perspektywa prowadzącego zajęcia da Ci do myślenia i przyniesie więcej pożytku, niż dałaby lepsza ocena na świadectwie.

4. Wykaż się inicjatywą

Jeśli dyskusja z nauczycielem wydaje się nigdzie nie zmierzać, warto poszukać kompromisu, który zadowoli obie strony. W przypadku oceny można poprosić nauczyciela o dodatkowe zadania, poprawienie sprawdzianu, który wyjątkowo słabo Ci poszedł czy zrobienie dodatkowego projektu. Czasami rozmowa z nauczycielem może wywołać więcej potu i nerwów niż klasówka z matmy. Wiedzcie jednak, że nie jesteście w tym sami! Wielu uczniów ma trudności z wyrażeniem swoich potrzeb, zwłaszcza w kontakcie ze srogimi, trzymającymi uczniów na dystans nauczycielami. Już samo podjęcie takiej rozmowy jest dowodem niezwykłej odwagi. Nie pozwól, by był to jednorazowy przykład Twojego zaangażowania. Gdy nauczyciel zobaczy, że regularnie angażujesz się na zajęciach i zależy Ci na nauce, będzie bardziej skłonny do wspólnego szukania rozwiązań.

5. Bądź słowny

Nie ma nic gorszego niż zawiedzione zaufanie i płonne nadzieje. Ważne, abyś naprawdę oddał się temu, do czego się zobowiązałeś. Po wypracowaniu porozumienia z nauczycielem ustal sobie konkretny plan działania. Może to być lista zadań, które musisz zrealizować przed kolejną klasówką lub testem, czy też plan nauki na kolejne tygodnie. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, poproś nauczyciela o wskazówki i zapytaj jakie materiały powinieneś zgłębić, aby uzyskać lepsze wyniki w nauce. Nie zapominaj, że ustalenie planu działania to tylko połowa sukcesu. Musisz teraz wykazać się samodyscypliną i wytrwałością, aby zrealizować ustalone cele. Pomocne mogą okazać się również korepetycje, dzięki którym sprawniej przyswoisz materiał, z którym masz problem. Aby wesprzeć się w wymagającej nauce, regularnie przypominaj sobie, dlaczego zdecydowałeś się zawalczyć o lepszą ocenę. Dostanie się na wymarzone studia, poszerzenie swojej wiedzy, udowodnienie samemu sobie, że umiem zadbać o swoje sprawy – pamiętaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sekrety skutecznej komunikacji

Przedstawione tu porady mogą okazać się przydatne, nie tylko w obliczu szkolnych kłopotów. Możesz stosować się do tych zasad również w innych ważnych sytuacjach, w których kluczowa jest umiejętność porozumienia się z ludźmi. Życzymy Wam udanych rozmów!

Co jeszcze ma do powiedzenia Wujek Foster

Korepetycje indywidualne czy grupowe?

Korepetycje stanowią duże wsparcie w zdobywaniu wiedzy, zwłaszcza w przypadku języków i nauk ścisłych, jak matematyka. To nie tylko powtarzanie materiału, ale także jego zrozumienie i praktyka. Jeśli rozważasz, czy wybrać indywidualne,

GameLab czyli grupowe zajęcia projektowe z fizyki

Szkolna nauka fizyki się nie sprawdza? Nasze zajęcia projektowe z fizyki, czyli autorska metod nauczania absolwenta Oksfordu, czekają!

Jak wybrać temat Internal Assessment?

Pierwszy krok do napisania dobrego Internal Assessment. Co wziąć pod uwagę będąc na etapie wyboru tematu swojej pracy?